Wynalazek godny Messiego czy Ronaldo?

on

Ochraniacze to jeden z ważniejszych elementów piłkarskiego ekwipunku. Bez nich żaden piłkarz nie ma prawa wyjść na murawę. Jest to podyktowane nie tylko przepisami, jakie ustaliła Federacja Piłkarska FIFA, ale przede wszystkim bezpieczeństwem zawodnika.

Odkąd przepisy weszły w życie, wiele firm produkujących sprzęt piłkarski, w tym Adidas, próbują stworzyć produkt idealny, o który będą się bić największe gwiazdy futbolu. Czy im się to uda – nie wiadomo. Jedno, co można jasno stwierdzić, że blisko idealnego produktu jest zespół stworzony z naukowców Politechniki Warszawskiej. Stworzyli oni ochraniacze, które pozwalają nie odczuwać bólu podczas kopnięcia zawodnika. Ból odczuwa osoba, która chce wyrządzić mu krzywdę.

Dlaczego ochraniacze naukowców z Politechniki są tak wyjątkowe?

Zapewne zacząłeś się zastanawiać nad tym, dlaczego “deski” stworzone przez naukowców z Politechniki Warszawskiej są takie wyjątkowe? Otóż okazuje się, że ludzi ci przekuli minus jednego z tworzyw w jego plus. Wyjaśnimy Ci to właśnie teraz.

Wspomniana grupa zastosowała w stworzonych ochraniaczach materiał, który w momencie braku zagrożenia zachowuje się jak ciecz. Jeśli jednak dojdzie do niebezpieczeństwa i zawodnik kopnie osobę posiadającą wspomniane ochraniacze, ciecz zamienia się w ciało stałe. Oznacza to tyle, że zamiast boleć zawodnika noszącego idealne ochraniacze, cały ból przechodzi na napastnika. Z jednej strony jest to idealne rozwiązanie dla osób, które będa nosiły wspomniane ochraniacze, Z drugiej zaś zdarza się, że do kopnięcia dochodzi zupełnie przypadkowo. Dlaczego zatem ma cierpieć druga osoba? Pytanie to na ten moment pozostaje bez odpowiedzi.

Co mówią uczeni?

Przewodniczący zespołu chwali się, że absorpcja energii podczas uderzenia jest bardzo wysoka, bo dochodzi do 77%. W produktach, które obecnie dostępne są na rynku absorpcja wynosi zaledwie 50%.

Prototyp idealnych ochraniaczy jest już gotowy i czeka na dalsze testy. Dotychczasowe badania pokazały, że podczas kopnięcia zawodnika w piszczel cała energia zostaje wchłonięta przez ochraniacz, dzięki czemu zawodnik nie odczuwa bólu.

Co ciekawe, naukowcy z Politechniki Warszawskiej udowodnili także, że pochłanianie energii kopnięcia w dostępnych obecnie na rynku ochraniaczach spada z każdym kopnięciem. W idealnym produkcie, który stworzyli, pozostaje cały czas na tym samym poziomie.

Politechnika Warszawska przygotowała obecnie 10 prototypów, które przekazała zaprzyjaźnionym drużynom piłkarskim. Czekamy zatem na ich opinię.

Należy zaznaczyć, że naukowcy prowadzący eksperyment z ochraniaczami, nie zamknęli się na jeden rodzaj tego elementu piłkarskiego wyposażenia. Z racji tego, że intrygującą ciecz można w ochraniaczu zamknąć na kilka różnorakich sposobów, grupa przygotowała kilka różnych egzemplarzy, zdając sobie sprawę z faktu, że nie każdy zawodnik może czuć się komfortowo w tym samym typie ochraniacza. Który rodzaj będzie najlepszy? Tego dowiemy się za jakiś czas, kiedy testy dobiegną końca i zaprzyjaźnieni piłkarze opowiedzą się za jedną ze stron.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *