Czy idealne ochraniacze istnieją? Okaże się za jakiś czas

Ochraniacze, to jedno z podstawowych akcesoriów, które powinien w swojej torbie posiadać każdy zawodnik. Nieważne, czy gra od lat, czy dopiero rozpoczyna swoją przygodę z piłka nożną. Federacja Piłkarska od kilku lat wymaga, żeby zawodnicy nie wychodzili na boisko bez wspomnianego produktu.

Dlaczego?

Okazuje się bowiem, że mnogość kontuzji, które zdarzają się podczas gry, bardzo często eliminuje zawodników z gry na długi czas. O ile wiele sytuacji zalicza się do przypadkowych fauli, o tyle zdarza się raz na jakiś czas, że zawodnicy celowo kopią swojego przeciwnika, aby wyeliminować go z danego meczu. Sytuacje te mają miejsce szczególnie wtedy, kiedy w grę wchodzi wygrana w bardzo ważnym meczu. Decyzję FIFA cenią tacy producenci jak Adidas, którzy dwoją się i troją, aby wyprodukować idealne ochraniacze, które pozwolą zawodnikowi nie odczuwać bólu podczas kopnięcia. Czy zdążą? Nie wiadomo, bowiem na Politechnice Warszawskiej grupa naukowców podjęła się tematu produkcji właśnie tego typu narzędzia. Co ciekawe – idzie im całkiem nieźle. Obecnie “idealne” ochraniacze zostały przekazane zaprzyjaźnionym piłkarzom do testów.

Co takiego w sobie mają, że są idealne?

Każdy piłkarz zapewne inaczej wyobraża sobie swoje idealne ochraniacze. Niemniej jednak ważny dla wszystkich jest fakt, aby podczas zderzenia z nogą przeciwnika nic zawodnika nie bolało. Nie można tego wymagać w momencie posiadania zwykłych plastikowych ochraniaczy. nawet, jeśli wykonane będą z tworzyw najwyższej jakości.

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej poszli o krok dalej. Co mamy na myśli? Otóż zamiast powszechnie używanej do wypełnienia gąbki, użyli tworzywa, które normalnie uznawane jest za ciecz, jednak przy dużych wstrząsach zamienia się w ciało stałe. Naukowcy uznali, że będzie to doskonałe rozwiązanie, bowiem piłkarz zupełnie nie będzie odczuwał bólu, chyba, że jego przeciwnik również będzie posiadał tego typu ochraniacze. Wówczas jest bardziej niż pewne, że osoba atakująca dozna uczucia bólu podczas kopnięcia.

Aby ciecz zachowywała się tak, jak założyli sobie konstruktorzy idealnych ochraniaczy, sprawdzali oni wiele różnych parametrów, materiałów i substancji modyfikujących. Wszystko po to, aby konsystencja wprowadzanej cieczy była jak najbardziej elastyczna. Wspomniana ciecz może być gęstą śmietanką lub lepką mazią. Naukowcy muszą wyczuć, która konsystencja najlepiej sprawdzi się na boisku.

Kto przejmie patent na te cudowne ochraniacze?

Okazuje się, że firmy biją się o patent na ciecz wykorzystywaną do wytwarzania idealnych ochraniaczy. Nic w tym dziwnego, bowiem, jeżeli wszystko wyjdzie po myśli naukowców, na ochraniaczach będzie można zarobić fortunę.

Sami wynalazcy chcą rozpocząć produkcję cieczy na skalę światową, dlatego też będa starali się o objęcie stworzonego produktu międzynarodową ochroną patentową.

Szef naukowców stwierdza, że produkcja cieczy w warunkach laboratoryjnych nie należy do najtrudniejszych. Problemem, który muszą rozwiązać są nakłady finansowe, które będą musieli ponieść w momencie rozpoczęcia produkcji na większą skalę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *